Bestrijding Amerikaanse vogelkers op Markelose Berg

Deze week is Landschap Overijssel begonnen met de bestrijding van Amerikaans vogelkers op de Markelose Berg.

Amerikaanse vogelkers, in de volksmond ook wel ‘bospest’ genoemd, is een boomsoort die behoorlijk woekert op de Markelose Berg. Deze soort, die vanaf de jaren dertig is aangeplant, blijkt een behoorlijk agressieve groeier te zijn zonder natuurlijke vijanden. Daardoor verdringt deze vogelkers inlandse beplanting die hier thuis hoort. Landschap Overijssel wil dit najaar inzetten op het zo veel mogelijk verwijderen van deze agressieve boomsoort.

Landschap Overijssel is beheerder van een groot deel van de Markelose Berg, een stuwwal met een oppervlakte van ca 8 ha. Op de Markelose Berg streeft Landschap Overijssel naar een bosbeheer waarin boom- en struiksoorten die van nature in Nederland thuishoren zich kunnen ontwikkelen. De bestrijding van Amerikaanse vogelkers moet inlandse boomsoorten als grove den, zomereik, berk en struiken als hulst, lijsterbes en boswilg weer een kans geven.

Naast de genoemde inlandse boomsoorten komen er op de Markelose Berg twee soorten voor die er van nature niet thuishoren: de exoten Amerikaanse vogelkers en de Amerikaanse eik. De Amerikaanse vogelkers is door zijn woekergedrag echter een veel moeilijker te beheersen boomsoort dan de Amerikaanse eik.

Zoals de naam al aangeeft komt de Amerikaanse vogelkers uit (Noord-)Amerika. Vanaf de jaren 1930 werd de Amerikaanse vogelkers in Nederland, maar ook in ons omringende landen massaal aangeplant vanwege zijn veronderstelde bodembedekkende en bodemverbeterende eigenschappen. Echter tussen de jaren vijftig en late jaren zestig werd het agressieve karakter van de soort duidelijk en werd aanplant van de soort gestopt. Sinds die tijd wordt de soort ook wel ‘bospest’ genoemd.

Omdat de Amerikaanse vogelkers geen natuurlijke vijanden kent, zou de soort zonder menselijk ingrijpen bossen en andere natuurterreinen overspoelen en daarmee een bedreiging vormen voor de inheemse bomen en struiken en voor de dieren die daarvan afhankelijk zijn. Vandaar dat Landschap Overijssel dit jaar wil ingrijpen in de hoeveelheid Amerikaanse vogelkers op de Markelose Berg.

Niet alleen Landschap Overijssel bezit bos op de Markelose Berg. Ook enkele particulieren hebben bos of een beplanting aangrenzend aan bos van Landschap Overijssel. In die beplanting is soms ook Amerikaanse vogelkers aanwezig. Om het effect van de beheermaatregel zo groot mogelijk te laten zijn, heeft Landschap Overijssel daarom buren gevraagd om samen te werken aan de beheersing van Amerikaanse vogelkers. Daarop is door een aantal buren positief gereageerd.

Bestrijding van Amerikaanse vogelkers is een langdurig proces. Na het verwijderen van vooral grote (zaad)bomen komt er veel licht op de bodem. Hierdoor kiemen de bessen die op de grond liggen. Eén grote actie Amerikaanse vogelkers verwijderen is niet voldoende. Vervolgbeheer is zeker noodzakelijk. Dit vervolgbeheer wil Landschap Overijssel in de toekomst met de andere boseigenaren en met vrijwilligers uitvoeren.

Deel dit bericht op:
Facebook
Twitter
LinkedIn